top of page
Dizajn bez názvu (16).jpg

Nevoľnosť

Žalúdočná nevoľnosť je skutočnosti veľmi užitočná. Je to varovný signál, ktorýtelu oznamuje, že niečo nie je v poriadku. Žalúdok a tenké črevo môžu vdôsledku dráždivých látok v strave môžu vykazovať žalúdočné nevoľnosti.

Žalúdočná nevoľnosť v mnohých prípadoch predchádza vracaniu. Telo túto
citlivosť gastrointestinálneho traktu využíva aby sa chránilo. Podráždenie, ktoré
upozorní žalúdok a črevá, často spontánne vymizne. V opačnom prípade môže
v žalúdku rýchlo vzniknúť nepríjemný pocit. Keď je vracanie nezvratné, ohlási
sa príznakmi:

 

  • bledosť

  • silný pocit žalúdočnej nevoľnosti

  • studený pot

  • ​zvyšujúca sa tvorba slín – chráni zuby pred agresívnymi žalúdočnýmikyselinami



Žalúdočná nevoľnosť a vracanie sú nevyhnutné ochranné funkcie organizmu.
Spúšťače a proces v organizme sú presne koordinované. Keď napríklad zacítime
nejaký nepríjemný zápach, čuchové nervy v nose túto informáciu rýchlo
odovzdajú centru vracania v mozgu. Keď sa nervy v žalúdku a tenkom čreve
dostanú počas trávenia do kontaktu s podozrivými látkami, spravia presne to
isté. Okamžite vyšlú nervové signály do centra vracania a postihnutému začne
byť zle. Keď sa prekročí určitá hranica, centrum vracania zareaguje – začne
proces koordinovať s centrom dýchania a srdcovocievnym systémom a nariadi
brušnému svalstvu a bránici, aby sa prudko stiahli. Obsah žalúdka a tenkého
čreva je preto z tela veľkou silou vytlačený von – postihnutý vracia.
Všetky tieto faktory a mnohé ďalšie môžu byť zodpovedné za vznik žalúdočnej
nevoľnosti. Žalúdočná nevoľnosť a vracanie sú v každom prípade prejavom
toho, že v tele niečo nie je v poriadku. Preto tieto varovné signály neignorujte.

Žalúdočná nevoľnosť – nevyhnutný ochranný reflex

Jediný sprej na trhu pôsobiaci proti zvracaniu. Je unikátny vďaka aplikačnej forme. Sprejová forma sa ľahko aplikuje a nespôs

Čo spôsobuje žalúdočnú nevoľnosť :

  • cestovanie

  • zápal

  • lieky

  • bolesti hlavy a migréna

  • poruchy endokrinných žliaz

  • psychiatrické ochorenia

Vznik a príčiny

Na vzniku nevoľnosti sa môže podieľať viacero faktorov. Pocit nevoľnosti má vždy príčinu  a je potrebné zistiť akú. Prejavuje sa pri ochoreniach a môže poukazovať na mnohé zdravotné problémy.

Infekcie

Najčastejším pôvodcom nevoľnosti sú infekčné ochorenia, hlavne tráviaceho traktu. Môžu byť sprevádzané vracaním, hnačkou, teplotou a únavou. Zdrojom infekcie bývajú predovšetkým kontaminované potraviny, preto je vždy potrebná ich dôkladná tepelná úprava. Tieto infekcie postihujú často deti, u ktorých majú aj vážnejší priebeh.

Cestovná nevoľnosť - Pri cestovaní akýmkoľvek druhom dopravy sa môže u citlivých osôb prejaviť nevoľnosť, nutkanie na vracanie, až vracanie. Odborne sa tento stav nazýva kinetóza. Postihuje predovšetkým malé deti od dvoch do desiatich rokov. Nejedná sa o ochorenie, ale o nepríjemný stav, ktorý zvyčajne po ukončení cesty ustúpi.

  

Zápal

Ďalšou príčinou  nevoľnosti je zápal v tele napr. zápal slepého čreva, žalúdka,  pankreasu alebo žlčníka. Ide o ochorenia, ktoré treba neodkladne liečiť.

Lieky

Mnoho liečiv užívaných pri dlhodobej terapii spôsobuje pocit nevoľnosti. Medzi tieto liečivá patrí aspirín, antibiotiká, lieky na zníženie krvného tlaku a lieky ovplyvňujúce činnosť srdca, chemoterapeutiká, antikoncepcia a liečivá užívané pri terapii epilepsie. Aj niektoré vitamíny a minerálne látky (napríklad zinok a železo) môžu viesť k pocitu nevoľnosti.

Bolesť hlavy, migréna

Takmer každá bolesť hlavy je sprevádzaná pocitom nevoľnosti, po ktorom často nastáva aj zvracanie. Migréna býva takmer vždy sprevádzaná nauzeou, vracaním, fotofóbiou a bolesťou hlavy. Tieto príznaky sa taktiež vyskytujú pri infekcii mozgových obalov.

Poruchy endokrinných žliaz

Nevoľnosť môže poukazovať aj  na ochorenie štítnej žľazy alebo kôry nadobličiek. Nedostatok či prebytok hormónov vylučovaných týmito žľazami sa prejaví veľmi rýchlo, nakoľko ide o hormonálne aktívne látky.

Psychiatrické ochorenia

Nevoľnosť môže sprevádzať depresiu, úzkosť, často sa vyskytuje pri závislosti od psychotropných látok, ale i pri odvykacom procese.

Príčiny chronickej, permanentnej alebo opakovanej žalúdočnej nevoľnosti

Chronická, nepretržitá alebo opakovaná žalúdočná nevoľnosť môže mať mnoho príčin. Môže byť spojená aj s alergiami, potravinovou intoleranciou alebo poruchami ako dráždivý žalúdok (funkčná dyspepsia) a syndróm dráždivého čreva. K žalúdočnej nevoľnosti často dochádza po jedle, čo je dôvod, prečo sa ľudia s chronickou žalúdočnou nevoľnosťou začnú báť jesť a veľmi schudnú.  Žalúdočnú nevoľnosť môžu vyvolať aj choroby obličiek, srdca alebo vysoký krvný tlak. Preto je pri chronickej a opakovanej žalúdočnej nevoľnosti dôležité sa poradiť s lekárom.

Spojenie žalúdočnej nevoľnosti a ďalších symptómov

Žalúdočná nevoľnosť je symptóm, ktorý môže súvisieť aj  s celým radom ďalších symptómov v zažívacom trakte. Často sa vyskytuje aj v kombinácii s inými žalúdočno-črevnými ochoreniami a ťažkosťami, ako sú:

  • reflux kyseliny

  • pálenie záhy

  • grganie

  • dráždivý žalúdok

  • tlak v žalúdku

  • pokazený žalúdok

  • ochorenie obličiek

  • zápal pečene (hepatitída)

  • zlyhanie srdca

  • vysoký krvný tlak

Ako správne liečiť nevolnosť ?

potlačenie nevoľnosti a zvracania rôzneho pôvodu – chronickej aj akútnej nevoľnosť  blokuje v mozgu centrum, ktoré riadi dáve

Liečba žalúdočnej nevoľnosti je často problematická.Vašim prvým inštinktom je obrátiť sa na voľne predajné lieky, ktorých výber je však veľmi obmedzený.

Existuje však jednoduché a účinné prírodné riešenie bez nežiadúcich účinkov.

Zázvor – sila prírody proti zvracaniu a nevoľnostiam.

Dejiny a použitie

Zázvor inak zvaný Ďumbier Lekársky nielen dodáva jedlám lahodnú chuť, ale hlavný je jeho liečebný prínos . Arabskí, indickí a ázijskí liečitelia si tisíce rokov cenia zázvor ako prírodný liek na zmiernenie nevoľností, zvracania aj hnačiek spôsobených ochoreniami a cestovnou a morskou chorobou. Vďaka obchodu s korením sa tradícia v Európe uchytila. Ako povedal jeden lekár zo šestnásteho storočia: „Zázvor robí dobre na zlý žalúdok.“ V časopise The Family Herbal z roku 1814 anglický lekár Robert Thornton poznamenal, že „dve alebo tri šálky na raňajky“ zmiernia „dyspepsiu spôsobenú ťažkým pitím“.

Medzi ďalšie tradičné lekárske použitie zázvoru patrí liečba bolesti svalov a kĺbov, nachladnutia a chrípky bolesti žalúdka, menštruačné kŕče a popáleniny kože.


Súčasnosť

Moderný výskum potvrdil, že zázvor má preukázateľné účinky proti nadúvaniu a zvracaniu a upokojuje tráviaci trakt. Zázvor preto patrí medzi najúčinnejšie prostriedky na zmiernenie cestovnej nevoľnosti. Viaceré štúdie potvrdili, že zaberá rovnako dobre ako mnohé klasické syntetické lieky proti nevoľnosti. Obmedzuje sťahy čriev, neutralizuje tráviace šťavy a blokuje v mozgu centrum, ktoré riadi dávenie. Lekári často odporúčajú zázvor ako preventívny prípravok proti dáveniu, pretože na rozdiel od liekov proti nevoľnosti nevyvoláva ospalosť. Dokonca sa využíva na zmiernenie nevoľnosti po chemoterapii a operáciách.


Účinnými látkami sú gingeroly a shogaoli

Gingerol a shoagol patria medzi fenoly  podobné kapsaicínu, ktorý dáva pálivú príchuť čili papričkám. Dokážu potláčať štiepenie skonzumovanej potravy a preto potláčajú aj nevoľnosť. Potláčajú bunky, ktoré spôsobujú nauzeu tým, že má zázvor „protizvracací“ účinok na úrovni mozgu aj čriev. Preto je veľmi účinný prostriedok proti nevoľnosti spôsobenej  chorobou, cestovnou kinetózou,  hormonálnymi výkyvmi, pohybom, závratmi, migrénami, pri chemoterapii, pooperačných stavoch a jedlom


Štúdie

Deti vďaka zázvoru menej vracali a skôr sa uzdravili

1.Štúdia zistila, že deťom, ktoré trpeli závažným vracaním, sa stav zlepšil po požití pár kvapiek zázvoru. Podľa odborníkov  zázvorový extrakt dokáže účinne pomôcť deťom rýchlejšie prekonať akútnu gastroenteritídu. Deti, ktoré dostali zázvor zriedený vodou, trpeli menším počtom zvracaní. Zázvorové extrakty urýchľujú vyprázdňovanie žalúdka a stimulujú kontrakcie žalúdka.

 Zázvor je vďaka svojim účinkom nápomocný aj dospelým.  Namiesto liekov sa odporúča dať deťom aj dospelým pred cestou autom proti nevoľnosti preventívne zázvor.

2. Štúdia dokazuje že zázvor urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka a stimuluje žalúdočné kontrakcie a motilitu u zdravých dobrovoľníkov. Tieto účinky sú prospešné u symptomatických skupín pacientov. Cieľom štúdie bolo porovnať účinnosť a znášanlivosť  liekov, ktoré sa často používajú na prevenciu morskej choroby: boli to konkrétne cinnarizín, cinnarizín s domperidónom, cyklizín, dimenhydrinát s kofeínom, koreň zázvoru, meklozín s kofeínom a skopolamín. Na prevenciu morskej choroby možno odporučiť aj zázvor, ktorý zaradili medzi účinné prostriedky proti cestovnej nevoľnosti a morskej chorobe.


Moderné spôsoby užívania zázvorových extraktov.

V súčasnosti existuje len málo možností a foriem užívania zázvoru. Najčastejšie je to len forma lízaniek alebo tabliet, ktoré sú na užívanie veľmi nepraktické a pri silnej nevoľnosti hlavne u detí nepoužiteľné.

Praktickým riešením je moderné a jednoduché užívanie zázvorového extraktu v sprejovej forme, ktorá je pohodlná a ocenia ju hlavne deti. Zázvorový extrakt sa jednoducho aplikuje buď na alebo pod jazyk.


Záver

Podávanie extraktu zo zázvoru pomáha na potlačenie nevoľnosti a zvracania rôzneho pôvodu. Obmedzuje sťahy čriev, neutralizuje tráviace šťavy a blokuje v mozgu centrum, ktoré riadi dávenie. Zázvorové extrakty urýchľujú vyprázdňovanie žalúdka a stimulujú kontrakcie žalúdka. Niekoľko štúdií skúmalo účinky zázvoru na plyny, ktoré sa tvoria v črevnom trakte počas trávenia. Enzýmy v zázvore môžu pomôcť telu vylúčiť tento plyn, čím poskytujú úľavu od akéhokoľvek nepohodlia.

Zázvor má tiež priaznivé účinky na enzýmy trypsín a pankreatickú lipázu, ktoré sú dôležité pre trávenie. Okrem toho môže zázvor pomôcť zvýšiť pohyb tráviacim traktom, čo naznačuje, že môže zmierniť alebo zabrániť zápche.

Inhibuje také baktérie, ako je Salmonella, ktoré spôsobujú hnačku, a prvoky, ako napríklad Trichomonas.Zázvor je plný živín a bioaktívnych zlúčenín, ktoré majú veľký prínos pre Vaše telo a mozog.Je to jedna z mála superpotravín, ktoré si tento výraz skutočne zaslúžia.

bottom of page